Новият политически сезон започна в нова пленарна зала. В Партийния дом депутатите вече имат модерно работно място. Чистото строителство на залата ни е струвало 18 млн. лева, като само стъкленият покрив е на стойност почти 1 млн. лева. Народните представители обаче се „нанесоха“ там преди залата да е напълно готова. Система за гласуване още няма затова се използва тази от емблематичната зала в сградата на Народното събрание.
Новата зала на депутатите: европейска, ама не съвсем
Наред с удобствата за депутатите са неудобствата за журналистите. Те са на партерния етаж на сградата и нямат никакъв пряк контакт с народните представители. Медиите са изолирани в зала с два малки телевизора, с лоши картина, звук и интернет. Европейските журналисти осъдиха условията на работа на българските си колеги, а самите парламентарни журналисти внесоха подписка заради ограниченията в новата сграда на парламента.
Парламент без журналисти не е Народно събрание, а Партиен дом
В дебата по измененията в изборното законодателство възникна въпросът кой вкара журналистите в мазето. От БСП неведнъж са се изказвали в подкрепа на медиите и са обвинявали ГЕРБ, че те са отговорни за сегашните ограничения. От ГЕРБ пък винаги им отговарят, че си правят политически пиар с темата. Представяме мненията на председателя на парламента Цвета Караянчева и депутата от БСП Крум Зарков.
Изказването на лидера на БСП Корнелия Нинова, че с промените в Изборния кодекс управляващите наливат масло в огъня на недоволството беше посрещнато бурно от депутатите на ГЕРБ. Тогава Крум Зарков се обърна към председателя на парламента: „Не знам дали чувате репликите, които се подхвърлят към различните оратори от залата. Не знам дали видяхте как реагират в залата, когато председателят на основната опозиционна сила в парламента говори. Не знам дали сте запознат с факта, че вчера в правната комисия не бяха допуснати участници и експерти от гражданското общество, а допуснатите бяха прекъсвани и с тях се държаха по абсолютно същия начин, както сега“.
Снимка: БГНЕС
„Искам да обърна внимание, че в последните седмици се забелязва опасна тенденция, започнала от това, че вкарахте журналистите в мазето. Минала през това, че вчера не пуснахте гражданското общество и експертите в комисията и свършваща с грухтенията, които чуваме тук, за да не може да се говори“, заяви Зарков и подчерта, че трябва да знаем има ли още в тази страна парламент, защото парламентът не е само нова зала. „Парламентът е и начин на общуване и моля, който не го владее- да го напусне“, призова той.
Нападките на опозицията предизвикаха емоционалното изказване на Цвета Караянчева. „Когато е строена тази зала и е идейно проектирана Георги Пирински (бел. ред. депутат от БСП) е бил председател на Народното събрание. Движението на потоците народни представители, журналисти и администрация са ясно маркирани от него и подписани“.
„Престанете да търсите причини за политически пиар и да се правите на симпатични пред журналистите“, коментира тя и подчерта, че безкрайно цени и уважава труда на медиите.
Снимка: БГНЕС
Цвета Караянчева призова депутатите: „Моля, когато ви се обадят журналисти от всички медии вдигайте телефоните и давайте интервюта, правете срещи“.
Според нея БСП спекулират с темата за допуска до заседанието на правната комисия, на което се обсъждаха поправките в Изборния кодекс. „Председателят на комисията по моя заповед допуска или не допуска, прави преценка за броя на хората, които трябва да бъдат в комисия. Има противоепидемични мерки, които трябва да се спазват“, каза още тя.
Добави коментар